Haloterapia


Čo to je?

Haloterapia ( z gr. halos = soľ) patrí do kategórie fyzických terapií – bezliekových liečebných metód. Je to proces, pri ktorom dochádza k vdychovaniu mikročastíc soli a jej prenikaniu do rôznych častí dýchacieho traktu. Vdychovaný aerosol soli následne ničí mikróby tým, že vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov a telo sa ich potom zbavuje formou uvoľňovaných hlienov. Tento jav hodnotia odborníci ako účinný samočistiaci proces organizmu. Soľ súčasne znižuje hustotu hlienov, má zvlhčovacie vlastnosti, na základe čoho návštevníci udávajú aj subjektívne zlepšenie stavu. Priamym dôsledkom tohto čistiaceho procesu organizmu je ústup zápalov v dýchacom trakte ako aj v celom organizme a výrazná podpora imunitného systému.

Pre koho?

Je to miesto určené pre všetkých, ktorí chcú urobiť niečo pre svoje zdravie. Haloterapia je podpornou metódou pri liečbe všetkých ochorení sprevádzaných sťaženým dýchaním a zhoršením kvality pokožky. Vdychovanie aerosolových mikročastíc prírodnej soli za súčasného vdychovania a pôsobenia ďalších pre organizmus dôležitých prvkov sa odporúča pre každého bez ohľadu na vek a prípadné diagnózy záujemcu. Je vhodná pre tehotné i dojčiace ženy, ľudí fyzicky či psychicky preťažených. Má výrazné preventívne pôsobenie proti sezónnym ochoreniam, keďže podporuje činnosť imunitného systému návštevníka. Pobyt v soľnej jaskyni uľahčuje prekonávať nepríjemné prejavy alergických ochorení v peľovej sezóne.

Ako pomáha?

Čisté ionizované ovzdušie, ktoré je v soľnej jaskyni nám pomáha vylepšovať zdravotnú kondíciu a napomáha pri liečení:
 • horných a dolných dýchacích ciest (nos, hrdlo, hrtan, dutiny, astma, priedušky, dlhodobý zápal priedušiek a pľúc, zväčšenia priedušiek, fajčiarsky kašeľ,...)
 • alergie na priemyselné škodliviny a škodliviny v domácnosti
 • znížená funkcia štítnej žľazy – hypothyreóza
 • srdcovo-cievne ochorenia (vysoký krvný tlak, doliečenie po mozgovej príhode)
 • choroby zažívacieho traktu (žalúdočné vredy, dvanástnik, choroba Crohňa netypický zápal hrubého čreva,)
 • choroby dermatologické (zápaly kože, alergie, psoriaza-lupienka, ekzémy, celulitída, cystická fibróza,...)
 • dysfunkcia vegetatívneho nervového systému
 • neuróza, stres a stavy únavy
 • choroby reumatické, zrýchľuje spaľovanie tukov, vyhladzuje vrásky, spomaľuje proces starnutia

  Ako často?

  Každý prípad je individuálny, ale odborníci odporúčajú pre efektívny účinok haloterapie 7 až 15 sedení v soľnej jaskyni v krátkom časovom intervale. Po takejto „čistiacej“ kúre je dostatočná návšteva soľnej jaskyne 1-krát za 10 až 14 dní na udržanie stability imunitného systému.

  Deti

  Pobyt dieťaťa v soľnej jaskyni nie je z lekárskeho hľadiska vekovo ohraničený. Deti majú na hranie k dispozícii malé „pieskovisko“ s morskou soľou. Priamym kontaktom dieťaťa so soľou sa zvyšuje stupeň inhalácie a pôsobenia na pokožku uvoľňovaných pozitívne pôsobiacich zlúčenín.